Grodzisko w Ostrołęce. Czy chcemy odbudowy i promocji historii miasta?

Założony przez Evril
strony: 1
Evril napisał(a):Witam![b]  Zinteresowała mnie sprawa podgrodzia znajdującego się naprzeciwko ujścia Omulwi do Narwi na osiedlu Łęczysk. [/b] Były plany odbudowy podgrodzia m.in. [i]   Wykorzystując fakt istnienia (...) grodziska i podgrodzia, należy zagospodarować je w celu utworzenia miejsca nauki i zabaw dla dzieci i młodzieży oraz uatrakcyjnienia naszego miasta dla turystów. Miejsce to będzie stanowiło cel plenerowych lekcji historii Ostrołęki i jej najbliższych okolic. A także lekcji geografii i przyrody.(...) Trasa dojścia do grodziska koroną wałów przeciwpowodziowych stanie się okazją do poznania pracy rzeki, budowy doliny rzecznej i form powstałych w wyniku pracy rzeki oraz podglądania życia występującej tu fauny i flory.Dla osiągnięcia tych celów należałoby wykonać: - na majdanie grodziska rekonstrukcję wieży, {ok} - rekonstrukcję fragmentaryczną wewnętrznej budowy wałów obronnych i zabezpieczenie ich lica zewnętrznego, {ok} - rekonstrukcję bramy i mostu, {ok} - rekonstrukcję kilku chałup, na podgrodziu. {ok} [/i]    Zastanawiam się, czy mieszkańcy miasta są za tym, aby nasze miasto zyskało nowy, zadbany obiekt na terenie gródka {?}   Do tej pory miejsce to, było dewastowane i niszczone przez huliganów. Czy nie możemy w tym miejscu zrobić jakiegoś miejsca kulturowego, w którym mieszkańcy odnaleźliby historie swojego miasta, gdzie młodzież zamiast je dewastować mogłaby sympatycznie spedzić czas wraz z przyjaciółmi {?}                      [/u]Może macie inne pomysły na odbudowę tego miejsca? [/u]                        [b]  Rozpoczynam debatę na temat naszej histirii...                                         Kto ZA, kto PRZECIW?   Piszcie co myślicie o tym...[/b]

Evril

Wpisów: 10
Dołączył: 25.08.2006
23-09-2006, 11:07
#1
Witam![b]  Zinteresowała mnie sprawa podgrodzia znajdującego się naprzeciwko ujścia Omulwi do Narwi na osiedlu Łęczysk. [/b] Były plany odbudowy podgrodzia m.in. [i]   Wykorzystując fakt istnienia (...) grodziska i podgrodzia, należy zagospodarować je w celu utworzenia miejsca nauki i zabaw dla dzieci i młodzieży oraz uatrakcyjnienia naszego miasta dla turystów. Miejsce to będzie stanowiło cel plenerowych lekcji historii Ostrołęki i jej najbliższych okolic. A także lekcji geografii i przyrody.(...) Trasa dojścia do grodziska koroną wałów przeciwpowodziowych stanie się okazją do poznania pracy rzeki, budowy doliny rzecznej i form powstałych w wyniku pracy rzeki oraz podglądania życia występującej tu fauny i flory.Dla osiągnięcia tych celów należałoby wykonać: - na majdanie grodziska rekonstrukcję wieży, {ok} - rekonstrukcję fragmentaryczną wewnętrznej budowy wałów obronnych i zabezpieczenie ich lica zewnętrznego, {ok} - rekonstrukcję bramy i mostu, {ok} - rekonstrukcję kilku chałup, na podgrodziu. {ok} [/i]    Zastanawiam się, czy mieszkańcy miasta są za tym, aby nasze miasto zyskało nowy, zadbany obiekt na terenie gródka {?}   Do tej pory miejsce to, było dewastowane i niszczone przez huliganów. Czy nie możemy w tym miejscu zrobić jakiegoś miejsca kulturowego, w którym mieszkańcy odnaleźliby historie swojego miasta, gdzie młodzież zamiast je dewastować mogłaby sympatycznie spedzić czas wraz z przyjaciółmi {?}                      [/u]Może macie inne pomysły na odbudowę tego miejsca? [/u]                        [b]  Rozpoczynam debatę na temat naszej histirii...                                         Kto ZA, kto PRZECIW?   Piszcie co myślicie o tym...[/b]
Gość napisał(a):{ok}

Gość

24-09-2006, 21:50
#2
{ok}
Gość napisał(a):Oczywiście że TAK.Bo za każdym razem kiedy ktoś Mnie odwiedza z poza Ostrołęki to oprócz muzeum, galerii Ostrołęka i fortów to nigdzie nie można tej osoby zabrać.Ciekawe czy ktoś się tym zajmiej, ale z pewnością nie te włądze {usmiech}PozdrawiamOB

Gość

25-09-2006, 08:28
#3
Oczywiście że TAK.Bo za każdym razem kiedy ktoś Mnie odwiedza z poza Ostrołęki to oprócz muzeum, galerii Ostrołęka i fortów to nigdzie nie można tej osoby zabrać.Ciekawe czy ktoś się tym zajmiej, ale z pewnością nie te włądze {usmiech}PozdrawiamOB
Gość napisał(a):Koniecznie trzeba z tym coś zrobić, choćby tylko po to, żeby było gdzie iść na spacer, czy umówić się.

Gość

01-10-2006, 15:33
#4
Koniecznie trzeba z tym coś zrobić, choćby tylko po to, żeby było gdzie iść na spacer, czy umówić się.
Evril napisał(a):  Z tego co wiem, aktualnie grodzisko jest własnością siedmiu właścicieli paskowych działek. Przynajmniej tak wynika z aktów własności. {mruga}  Nie licząc już spadkobierców co niektórych osób. Jeśli Urząd Miasta nie zajmnie się sprawą grodziska teraz, to za kilka lat może mieć problem z ustaleniem prawowitych właścicieli tych terenów. Już teraz potrzeba bedzie nieźle się pogłowić na jakich zasadach zjednoczyć tę działkę. W końcu właściciele są w posiadaniu bardzo cennych historycznie ziem i z pewnoscią nie sprzedadzą ich za bezcent.    Ostatnio wynikła afera z powodu dewastowania tych okolic. Urząd Miasta miał ponaglić właścicieli do sprzątania swoich działek. Ale przyznajmy się, czemu właściciele mieliby sprzątać działki na których nic nie można zrobić. Gdyby wydano odpowiednie dokumenty na możliwośc przeprowadzania tam badań archeologicznych, właściciele mogliby się zgrać i zaprosić grupy studentów, którzy z chęcia zajeliby się odtworzeniem naszej historii w ramach praktyk zawodowych.    Aha Urząd Miasta wydał opinie Tygodnikowi Ostrołęckiemu, że ponaglił właścicieli do sprzątania tych okolic. Wierzycie w tę bajkę? Niektórzy właściciele mieszkaja na drugim krańcu Polski, niektózi w USA. Czy myślicie, że interesuja ich sprawy jakiegos tam skrawka ziemi? Urząd Miasta znowu chce umyć ręce od tej sprawy. Ale zblizaja się wybory, więc może się coś zmieni.  {gafa}[b]Czy My mieszkańcy, dalej musimy czekać{?}{!}    {nie}[/b]

Evril

Wpisów: 10
Dołączył: 25.08.2006
07-10-2006, 21:46
#5
  Z tego co wiem, aktualnie grodzisko jest własnością siedmiu właścicieli paskowych działek. Przynajmniej tak wynika z aktów własności. {mruga}  Nie licząc już spadkobierców co niektórych osób. Jeśli Urząd Miasta nie zajmnie się sprawą grodziska teraz, to za kilka lat może mieć problem z ustaleniem prawowitych właścicieli tych terenów. Już teraz potrzeba bedzie nieźle się pogłowić na jakich zasadach zjednoczyć tę działkę. W końcu właściciele są w posiadaniu bardzo cennych historycznie ziem i z pewnoscią nie sprzedadzą ich za bezcent.    Ostatnio wynikła afera z powodu dewastowania tych okolic. Urząd Miasta miał ponaglić właścicieli do sprzątania swoich działek. Ale przyznajmy się, czemu właściciele mieliby sprzątać działki na których nic nie można zrobić. Gdyby wydano odpowiednie dokumenty na możliwośc przeprowadzania tam badań archeologicznych, właściciele mogliby się zgrać i zaprosić grupy studentów, którzy z chęcia zajeliby się odtworzeniem naszej historii w ramach praktyk zawodowych.    Aha Urząd Miasta wydał opinie Tygodnikowi Ostrołęckiemu, że ponaglił właścicieli do sprzątania tych okolic. Wierzycie w tę bajkę? Niektórzy właściciele mieszkaja na drugim krańcu Polski, niektózi w USA. Czy myślicie, że interesuja ich sprawy jakiegos tam skrawka ziemi? Urząd Miasta znowu chce umyć ręce od tej sprawy. Ale zblizaja się wybory, więc może się coś zmieni.  {gafa}[b]Czy My mieszkańcy, dalej musimy czekać{?}{!}    {nie}[/b]
miufka napisał(a):Odbudowa grodziska to bardzo dobry pomysł. Nie tylko ze względu na poprawę walorów estetycznych tego miejsca. Pierwsze co mi przyszło do głowy to, że będzie to dobry sposób na zapoznanie dzieci z historią naszego miasta. Bo tak naprawdę, ile dzieciaków wie co to jest grzodzisko i gdzie ono się znajduje? A tak nie dość, że się dowiedzą, to jeszcze zobaczą:)

miufka

Wpisów: 5
Dołączył: 13.03.2006
12-10-2006, 21:56
#6
Odbudowa grodziska to bardzo dobry pomysł. Nie tylko ze względu na poprawę walorów estetycznych tego miejsca. Pierwsze co mi przyszło do głowy to, że będzie to dobry sposób na zapoznanie dzieci z historią naszego miasta. Bo tak naprawdę, ile dzieciaków wie co to jest grzodzisko i gdzie ono się znajduje? A tak nie dość, że się dowiedzą, to jeszcze zobaczą:)
Gość napisał(a):w 100% zgadzam sie z miufką

Gość

28-11-2006, 15:06
#7
w 100% zgadzam sie z miufką
Gość napisał(a):Zagospodrowanie grodziska to przedni pomysł. Dowód szacunku dla przeszłości miasta. Śmiem jednak wątpić, czy cos z tego wyjdzie. Dlaczego? Odpowiedzcie sobie na to pytanie, oglądając niszczejeące mauzoleum na Fortach Bema. Pobite butelki i niecenzuralne napisy w miejscu, gdzie spoczywają prochy polskich żołnierzy. Wstyd, Ostrołęko

Gość

16-12-2006, 23:46
#8
Zagospodrowanie grodziska to przedni pomysł. Dowód szacunku dla przeszłości miasta. Śmiem jednak wątpić, czy cos z tego wyjdzie. Dlaczego? Odpowiedzcie sobie na to pytanie, oglądając niszczejeące mauzoleum na Fortach Bema. Pobite butelki i niecenzuralne napisy w miejscu, gdzie spoczywają prochy polskich żołnierzy. Wstyd, Ostrołęko
Gość napisał(a):Zagospodrowanie grodziska to przedni pomysł. Dowód szacunku dla przeszłości miasta. Śmiem jednak wątpić, czy cos z tego wyjdzie. Dlaczego? Odpowiedzcie sobie na to pytanie, oglądając niszczejeące mauzoleum na Fortach Bema. Pobite butelki i niecenzuralne napisy w miejscu, gdzie spoczywają prochy polskich żołnierzy. Wstyd, Ostrołęko

Gość

16-12-2006, 23:47
#9
Zagospodrowanie grodziska to przedni pomysł. Dowód szacunku dla przeszłości miasta. Śmiem jednak wątpić, czy cos z tego wyjdzie. Dlaczego? Odpowiedzcie sobie na to pytanie, oglądając niszczejeące mauzoleum na Fortach Bema. Pobite butelki i niecenzuralne napisy w miejscu, gdzie spoczywają prochy polskich żołnierzy. Wstyd, Ostrołęko
Gość napisał(a):Może jestem z byt dużym idealistą, ale wydaje mi się, że takie sprawy można wziąć we własne ręce. Możliwości jest kilka. Najlepiej pozyskać partnera np. organizację zajmująca się zabytkami, lub firmy, które ewentualnie mogłyby mieć zyski z budowy takiego grodziska( nie ma, co ukrywać, jeśli to nie będzie się samo utrzymywało lub nie będzie przynosić dochodów to sprawa może być trudniejsza). Jeśli nie uda nam się z partnerem to można inaczej np.:       Na początku trzeba zapoznać społeczeństwo z problemem naświetlić sprawę w mediach (gazeta, ulotki, radio, internet), można wykorzystać organizacje młodzieżowe (harcerskie itp.), np. do roznoszenia ulotek, zbierania podpisów pod petycjami, sprzedaż cegiełek. Jeśli uzyskamy poparcie ludzi w sprawie budowy grodziska i stale będziemy monitorować przebieg sytuacji istnieje szansa wywarcia presji na urzędzie miasta, który może pozyskać pieniądze na ten cel, bądź z ze środków na zabytki lub pozyskać od sponsorów.       Plan, który nakreśliłem jest tylko skrótem myślowym. Jak wspomniałem na początku jestem dużym idealistą i niekoniecznie może być tak jak chciałbym, ale pomarzyć można, a marzenia powinno się spełniać, więc zachęcam do dyskusji, dzięki której może jednak da się cos ruszyć, bo temat jak najbardziej jest wart uwagi.

Gość

15-01-2007, 13:28
#10
Może jestem z byt dużym idealistą, ale wydaje mi się, że takie sprawy można wziąć we własne ręce. Możliwości jest kilka. Najlepiej pozyskać partnera np. organizację zajmująca się zabytkami, lub firmy, które ewentualnie mogłyby mieć zyski z budowy takiego grodziska( nie ma, co ukrywać, jeśli to nie będzie się samo utrzymywało lub nie będzie przynosić dochodów to sprawa może być trudniejsza). Jeśli nie uda nam się z partnerem to można inaczej np.:       Na początku trzeba zapoznać społeczeństwo z problemem naświetlić sprawę w mediach (gazeta, ulotki, radio, internet), można wykorzystać organizacje młodzieżowe (harcerskie itp.), np. do roznoszenia ulotek, zbierania podpisów pod petycjami, sprzedaż cegiełek. Jeśli uzyskamy poparcie ludzi w sprawie budowy grodziska i stale będziemy monitorować przebieg sytuacji istnieje szansa wywarcia presji na urzędzie miasta, który może pozyskać pieniądze na ten cel, bądź z ze środków na zabytki lub pozyskać od sponsorów.       Plan, który nakreśliłem jest tylko skrótem myślowym. Jak wspomniałem na początku jestem dużym idealistą i niekoniecznie może być tak jak chciałbym, ale pomarzyć można, a marzenia powinno się spełniać, więc zachęcam do dyskusji, dzięki której może jednak da się cos ruszyć, bo temat jak najbardziej jest wart uwagi.
Evril napisał(a):Myślę, że kolega apollo przedstawił bardzo ciekawe pomysły na zainicjowanie odbudowy grodziska. To pewne, że gdyby mieszkańcy chcieli mieć swój miejscowy zabytek to Urząd Miasta musiałby coś w tym kierunku zrobić.{ok}

Evril

Wpisów: 10
Dołączył: 25.08.2006
02-02-2007, 18:44
#11
Myślę, że kolega apollo przedstawił bardzo ciekawe pomysły na zainicjowanie odbudowy grodziska. To pewne, że gdyby mieszkańcy chcieli mieć swój miejscowy zabytek to Urząd Miasta musiałby coś w tym kierunku zrobić.{ok}

strony: 1
Informacje dodatkowe
Aktualnie na forum jest 0 zalogowanych użytkowników.
Lista zalogowanych użytkowników: Brak użytkowników na forum
Prawa dostępu
  • Dodawanie wpisów